- Colour - Yellow
- Page Yield at 5% Coverage - 29ml
- Compatible with the following Machines: HP Designjet T120 ePrinter HP Designjet T125 ePrinter HP Designjet T130 24-in HP Designjet T520 ePrinter HP Designjet T525 HP Designjet T530 HP Designjet T530 24-in HP Designjet T530 36-in
- IP / Patent Safe
- Lifetime Warranty
- ISO / IEC certified quality
<
>
HP 711 DesignJet Ink Cartridge 29-ml Yellow CZ132A
45 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ST10982420 Stock Available
-
Product Code: OK064208 Stock Available
-
Product Code: OK064193 Stock Available
-
Product Code: OK064182 Stock Available
-
Product Code: OK064173 Stock Available
-
Product Code: HPC1Q10A1 Stock Available
-
Product Code: HPCZ131A68 Stock Available
-
Product Code: HPCZ130A57 Stock Available
-
Product Code: HPCZ129A51 Stock Available
-
Product Code: HPC6035A
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Weight (kg) | 0.078 |
| Video Link | https://youtube.com/embed/mchbuBMId40 |
| UNSPSC Code | 44103105 |
| SMPN | CZ132A |
| Pack Contains | 1 |
| Original/Compatible Product | Original |
| OEM | CZ132A |
| Page Yield | n/a |
| Ink Volume (ml) | 29 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Minimum Recycled Content (%) | 13 |
| Height (mm) | 124 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| EAN | 0886112841157 |
| Cross Sells | HPC6569C/HPCZ129A/HPCZ135A/HPCZ136A |
| Depth (mm) | 380 |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Consumables Print Colour | Y; |
| Width (mm) | 114 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/6554bc3cfa07cc0370000551/HPCZ132A_TECH.pdf |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Designed to work flawlessly with your machine and benefiting from Smart Printing Technology, this cartridge dispenses microfine cartridge for high quality documents and makes automatic adjustments when needed. Easy to install, you are guaranteed professional results from start to finish. There are appliances available under the HP umbrella which, when used in conjunction with this cartridge, really shines. This item is yellow in colour for good measure.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
