People who bought this also bought
-
Product Code: HPCZ132A46 Stock Available
-
Product Code: EVBU4280Stock is Available
-
Product Code: EVO00078337 Stock Available
-
Product Code: PES520BK166 Stock Available
-
Product Code: AR83025279 Stock Available
-
Product Code: JDL67000458 Stock Available
-
Product Code: PP01361835 Stock Available
-
Product Code: GH3155122 Stock Available
-
Product Code: CHGPT1A4
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Width (mm) | 110 |
| Weight (kg) | 2.9 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/5cac8c66c4667f29d50001e9/736eddb2/HPC6035A_TECH.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | C6035A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | C6035A |
| Paper Size | 610mmx45m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Height (mm) | 106 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | FSC/ISO 14001 |
| EAN | 0088698171769 |
| Depth (mm) | 106 |
| Cross Sells | HPC6020B/HPC6567B/HPX4D37AE |
| Country Of Origin | Poland |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
With paper that is of the highest quality, providing exceptional brightness for clarity and colour contrast, the HP Bright White Paper Roll is perfect for everyone. It is easy to achieve excellent results whether you are using an inkjet or a laser printer. Designed to absorb all of your ink in a timely, efficient manner, this paper provides you with the very sharpest lines that are not subject to blotting or smudging. This ensures that your documents look as good printed as they do on your monitor.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
