- Impulse informal coffee table
- 25mm thick top
- Distinctive arrowhead legs
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant beech melamine finish
- Steel to steel fittings
<
>
Impulse 1200mm Coffee Table Walnut Top Arrowhead Leg
Select Product Options:
Colour: Walnut
Width: 1200
Product Details
General Information
| Colour | Walnut |
| Material | MFC |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 435mm |
| Leg Colour | Walnut |
| Leg Type | Arrowhead Legs |
| Weight | 19.1kg |
| Top Material | 25mm MFC |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Shape | Rectangular Table |
| Size | 1200mm |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Reception Table |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
Impulse informal coffee table | 25mm thick top | Distinctive arrowhead legs | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
