- Impulse freestanding meeting table
- Classic circular shape
- Provides excellent team working environment
- 18mm thick top
- Attractive silver coated box frame leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant finish
- Weight Capacity: 100Kg
<
>
Impulse 1200mm Round Table Beech Top Silver Box Frame Leg
Select Product Options:
Colour: Beech
People who bought this also bought
-
Product Code: KF04504528 Stock Available
-
Product Code: PIV5R35 Stock Available
-
Product Code: PIV5BU43 Stock Available
-
Product Code: PIV5BK22 Stock Available
-
Product Code: PIV5GN4 Stock Available
-
Product Code: AU93310952 Stock Available
-
Product Code: MK979557 Stock Available
-
Product Code: JDF66368117 Stock Available
-
Product Code: JDD6636949 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Environment Support | FSC Certified |
| Frame Colour | Silver |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 740mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Weight | 22kg |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Size | 1200mm |
| Shape | Circular Table |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table • Classic circular shape • Provides excellent team working environment • 18mm thick top • Attractive silver coated box frame leg • 2mm abs protective edging • Heat resistant beech melamine finish • Weight Capacity: 100Kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
