- Impulse freestanding boardroom table
- 25mm thick top
- Distinctive Arrowhead Legs
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant melamine finish
- Steel to steel fittings
- Weight Capacity: 135Kg
<
>
Impulse 1800mm Boardroom Table Maple Top Arrowhead Leg
Select Product Options:
Colour: Maple
Width: 1800
Product Details
General Information
| Colour | Maple |
| Material | MFC |
| Environment Support | FSC Certified |
| Eco-Aware | Yes |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Colour | Maple |
| Leg Type | Arrowhead Legs |
| Height | 730mm |
| Size | 1800mm |
| Shape | Oval Table |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Top Material | MFC |
| Top Thickness | 25mm |
| Weight | 53.6kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Boardroom and Conference Table |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
Impulse freestanding boardroom table | 25mm thick top | Distinctive arrowhead legs | 2mm abs protective edging | Heat resistant melamine finish | Steel to steel fittings | Weight Capacity 135Kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
