- Durable polypropylene construction
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Metal shoes for protection
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- A4 lever arch file
- Spine label holder
- Colour: white
- Pack of 10
<
>
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 White (Pack of 10) 10101001
13 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF019361273 Stock Available
-
Product Code: 3M062631 Stock Available
-
Product Code: KF216601897 Stock Available
-
Product Code: KF015284476 Stock Available
-
Product Code: PIV5BK27 Stock Available
-
Product Code: JDK76303298 Stock Available
-
Product Code: JTCS5242 Stock Available
-
Product Code: JTCS14102 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | White |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Dimensions (WxDxH) | 81x285x318mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 600 Sheets |
| Recycled Product | Minimum 85% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 white files.
