- Rectangular desks 800mm deep with silver cantilever frame and two cable access ports
- Desktops available in beech, grey oak, kendal oak, nebraska oak, oak, white and walnut with matching three drawer mobile pedestal
- Mobile pedestal has one shallow drawers and one filing drawer which accepts A4 and foolscap files
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Double upright silver cantilever frame with feet levellers
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Maestro 25 straight desk 1200mm x 800mm with silver cantilever frame and 2 drawer pedestal - white
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: V101-00-KStock is Available
-
Product Code: DCF4GStock is Available
-
Product Code: R2MWHStock is Available
-
Product Code: MC16ERSWHStock is Available
-
Product Code: MC612SWHStock is Available
-
Product Code: SKU-1439102
-
Product Code: KF260454110 Stock Available
-
Product Code: KF250091073 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1200x800x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | 2 Drawer Mobile Pedestal |
| Leg Type | Cantilever |
| Frame Colour | Silver |
| Size | 1200mm |
| Top Colour | White |
| Style | Rectangular Desks |
| Warranty | 8 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, The Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. The welded double upright cantilever leg frame structure is powder coated for a stylish under frame and when combined with a 25mm melamine desktop ensures the strength and stability needed in commercial office furniture.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
