- Rectangular desks 800mm deep with silver cantilever frame and two cable access ports
- Desktops available in beech, grey oak, kendal oak, nebraska oak, oak, white and walnut with matching three drawer mobile pedestal
- Mobile pedestal has three shallow drawers with silver handles
- Create single hot desks or large clusters featuring durable 25mm melamine worktops
- Double upright silver cantilever frame with feet levellers
- Choice of matching storage to complement the range
<
>
Maestro 25 straight desk 1400mm x 800mm with silver cantilever frame and 3 drawer pedestal - white
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: V102-00-KStock is Available
-
Product Code: TB12C-C-WHStock is Available
-
Product Code: TAU40005-CStock is Available
-
Product Code: PMC003Stock is Available
-
Product Code: FLT1800-S-WHStock is Available
-
Product Code: R2140DD-WHStock is Available
-
Product Code: HAL300T1-KStock is Available
-
Product Code: LDMARM-WHStock is Available
-
Product Code: R740WHStock is Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1400x800x725mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | 3 Drawer Mobile Pedestal |
| Leg Type | Cantilever |
| Frame Colour | Silver |
| Size | 1400mm |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | White |
| Warranty | 8 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Maestro 25 |
| Type | Office Desks |
Description
A staple for the modern office, The Maestro 25 desking range, with its minimal, modern styling and multiple colour options is there when you need it, but doesn’t demand constant attention. The welded double upright cantilever leg frame structure is powder coated for a stylish under frame and when combined with a 25mm melamine desktop ensures the strength and stability needed in commercial office furniture.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
