- Full package budget operator task chair
- T-Bar arms included
- Stay-cool airmesh seat upholstery
- Large contoured fine mesh back
- One-touch lock and tilt action
- Waterfall seat design
<
>
Mave Task Operator Chair Black Mesh With Arms Bespoke Colour Seat Tansy Purple
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Tansy Purple
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 470mm |
| Back Height | 570mm |
| Chair Colour | Purple |
| Dimensions | 640x530x895-995mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 525mm |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 430-530mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 11.75kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Mave |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
