- High quality, high density stacking chrome wire frame chair
- Stackable to 20 units high for convenient storage
- Black fabric seat with breathable black mesh back for added comfort
- Perfect for dining spaces, meeting/training rooms & waiting areas
- Legs come complete with a linking bracket to connect chairs
- Sled frame in a pack of 4
<
>
Quavo black mesh back multi-purpose chair with black fabric seat and chrome wire frame (pack of 4)
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: V102-00-CStock is Available
-
Product Code: R740DGOStock is Available
-
Product Code: R1440GOStock is Available
-
Product Code: R1440DGOStock is Available
-
Product Code: R1090GOStock is Available
-
Product Code: R1090DGOStock is Available
-
Product Code: MC18P2SGOStock is Available
-
Product Code: SKU-1439165
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh Back Chair |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 445mm |
| Back Height | 390mm |
| Frame | Metal Frame |
| Frame Colour | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Leg Type | Sled Frame |
| Manufacturer | Dams International |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Seat Height | 450mm |
| Style | Conference Chair |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 20.2kg |
Product Information
| Brand | Quavo |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
In collaborative spaces, chairs are always being moved. That’s why the lightweight and portable Quavo chair is such a fitting addition to the places people gather. Quavo is a multi-purpose chair that is made for any environment, with a breathable mesh back, black fabric seat and a chrome sled frame that effortlessly fits into a wide variety of spaces ranging from offices, side seating, team meeting rooms and dining areas.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
