- 470mm deep cupboards available in five height options
- Available in beech, oak, grey oak, white and walnut wood finishes to match desk ranges
- Supplied with adjustable shelves with extra shelves available to order
- 25mm tops with 18mm carcass and solid back panel
- Lockable doors supplied with two keys and stylish, silver curved handles
- Supplied flat packed for easy handling
- 470mm deep cupboards available in five height options
- Available in beech, oak, grey oak, white and walnut wood finishes to match desk ranges
- Supplied with adjustable shelves with extra shelves available to order
- 25mm tops with 18mm carcass and solid back panel
- Lockable doors supplied with two keys and stylish, silver curved handles
- Supplied flat packed for easy handling
<
>
Universal double door cupboard 1440mm high with 3 shelves - grey oak
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: V102-00-CStock is Available
-
Product Code: R740DGOStock is Available
-
Product Code: R1440GOStock is Available
-
Product Code: R1090GOStock is Available
-
Product Code: R1090DGOStock is Available
-
Product Code: MC18P2SGOStock is Available
-
Product Code: QVO40005-KStock is Available
-
Product Code: SKU-1439165
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Size | Mid Height |
| Dimensions (WxDxH) | 800x470x1440mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| Height | 1440mm |
| Lockable | Yes |
| Style | 2 Door |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 67.5kg |
Product Information
| Brand | Universal |
| Type | Cupboards |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Offering versatile and practical storage solutions, our Universal storage range will keep your home office organised and looking neat and tidy. With clean cut lines and minimal modern styling, Universal wooden storage is available in up to five colour finishes to match all the desking ranges and can be configured to suit the requirements of any office landscape.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
