People who bought this also bought
-
Product Code: EG6026261 Stock Available
-
Product Code: SV4351383 Stock Available
-
Product Code: SV43512
-
Product Code: SV43504
-
Product Code: SV43502
-
Product Code: EG604681 Stock Available
-
Product Code: EG6007049 Stock Available
-
Product Code: BK001811750 Stock Available
-
Product Code: KF010876577 Stock Available
Product Details
General Information
| Cover Material | Manilla 225gsm cover |
| Cover Colour | Orange |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Rulings | Squared |
| Size | 229x180mm |
| Cover Design/Colour | Orange |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 229x178mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 9x7in |
| Ruling Description | 5mm Square |
| Manufacturer | Sinclairs |
Product Information
| Brand | Silvine |
| Type | Exercise Books & Paper |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
Description
Designed for classroom use, this Silvine Exercise Book features 80 quality 75gsm pages, with 5mm squares for mathematics, graphs and more. The book has an orange manilla cover, which can be used to colour coordinate lessons and learning. This pack contains 10 exercise books measuring 229 x 178mm.
