People who bought this also bought
-
Product Code: SV43511
-
Product Code: SV4351094 Stock Available
-
Product Code: SV43509
-
Product Code: SV4350687 Stock Available
-
Product Code: SV435053 Stock Available
-
Product Code: SV43502
-
Product Code: SV4350137 Stock Available
-
Product Code: CO011194667 Stock Available
-
Product Code: BB53061577 Stock Available
-
Product Code: KF010875637 Stock Available
Product Details
General Information
| Cover Material | Manilla 225gsm cover |
| Cover Colour | Pink |
| No. of Pages | 80 Pages |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Rulings | Plain |
| Size | 229x180mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 9x7in |
| Dimensions | 229x178mm |
| Country of Origin | UK |
| Cover Design/Colour | Pink |
| Manufacturer | Sinclairs |
Product Information
| Brand | Silvine |
| Type | Exercise Books & Paper |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
Description
Designed for classroom use, this Silvine Exercise Book features 80 quality 75gsm plain pages, for drawing, sketching, planning and more. The book has pink manilla covers, which can be used to colour coordinate lessons and learning. This pack contains 10 exercise books measuring 229 x 178mm.
