- Durable hardware supports clamp or grommet installation with discreet cable management
- High-quality ball joint tilts and quick-release VESA plate for easy adjustment
- Gas spring hovering system gracefully adjusts monitor height
- Double monitor arm has space-saving gas spring arm with built-in USB port
- Available in black, silver and white
- Weight capacity up to 12kg on each arm for monitor sizes of 17”-32”
- Durable hardware supports clamp or grommet installation with discreet cable management
- High-quality ball joint tilts and quick-release VESA plate for easy adjustment
- Gas spring hovering system gracefully adjusts monitor height
- Double monitor arm has space-saving gas spring arm with built-in USB port
- Available in black, silver and white
- Weight capacity up to 12kg on each arm for monitor sizes of 17”-32”
<
>
Triton gas lift space-saving double monitor arm - silver
Stock is Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Metal |
| Form | Monitor Arms |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | Dams International |
| Maximum Load | 12kg per arm |
| Monitor/Notebook Size | 17 to 32in Monitor |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Weight | 6.8kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Triton |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
The Triton range of monitor arms have a gas spring hovering system to provide smooth and effortless adjustments which can be tailored to the user’s exact needs, allowing them to sit more comfortably at their desk whilst reducing neck, eye, and back strain. The space-saving design of the double arm allows both monitors to be positioned adjacent to each other and at the back of the desk allowing the user more space to work, with a handy built-in USB port.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
