- Back panel and H-Frame leg set with fixed 2-drawer pedestal and two cable access ports
- Pedestal can be fitted to left or right hand side
- Silver frame with adjustable feet levellers
- 25mm thick white worktop
- Rectangular desks 800mm deep cable port access
- The fully welded H-Frame leg design ensures a strong and stable workstation
- Desktops available in beech, oak, walnut, grey oak, kendal oak, Nebraska grey oak and white
- Sturdy fixed pedestal with one shallow drawer and one filing drawer
- The traditional four leg design is complete with adjustable feet
<
>
Contract 25 straight desk with 2 drawer pedestal and silver H-Frame leg 1600mm x 800mm - beech top
Stock is Available
People who bought this also bought
-
Product Code: V102-00-BStock is Available
-
Product Code: TAU40002-CStock is Available
-
Product Code: MJ321183 Stock Available
-
Product Code: SKU-5226649
-
Product Code: SKU-5226581
-
Product Code: FLT1600-S-BStock is Available
-
Product Code: DB997844 Stock Available
-
Product Code: CH12S2-S-BStock is Available
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 2 Drawer |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | 4 Leg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Style | Rectangular Desks |
| Top Colour | Beech |
| Size | 1600mm |
Product Information
| Brand | Contract 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Boasting a wide range of configurations and desk options, the Contract 25 range is available with cantilever leg and H-Frame leg designs to suit all requirements for function, style and most importantly budget.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
