- Soft Airmesh Padded Seat with Bonded Leather Edging
- Mesh Backrest with Bonded Leather Edging
- Single Lever Lock Tilt Mechanism
- Weight Tilt Tension Control
- Fixed Lumbar Support Strap
- Height adjustable PU arms
- Optional Fixed Headrest
- Tested to EN1335 Strength and Endurance Standards
<
>
Victor II Executive Chair Black Leather Black Mesh With Arms
Select Product Options:
Headrest: None
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric, Bonded Leather & Mesh |
| Chair Colour | Black |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Back Width | 525mm |
| Back Type | Medium |
| Base Finish | Chrome/Black |
| Back Height | 550mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 640x660x960-1055mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 14kg |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 515mm |
| Seat Height | 440-535mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 495mm |
| Style | Executive |
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
