- Soft Airmesh Padded Seat with Bonded Leather Edging
- Mesh Backrest with Bonded Leather Edging
- Single Lever Lock Tilt Mechanism
- Weight Tilt Tension Control
- Fixed Lumbar Support Strap
- Height adjustable PU arms
- Optional Fixed Headrest
- Tested to EN1335 Strength and Endurance Standards
<
>
Victor II Executive Chair Black Leather Black Mesh With Arms With Headrest
Select Product Options:
Headrest: With Headrest
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric, Bonded Leather & Mesh |
| Base Finish | Chrome/Black |
| Back Width | 525mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Fixed |
| Back Height | 710mm |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 640x580x1150mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Headrest Type | Adjustable |
| Seat Width | 515mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 440-535mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Depth | 495mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Executive |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Warranty | 2 Year |
| Weight | 14.7kg |
| With Headrest | Yes |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Trexus |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
